10 načina da pomognete pticama – Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

10 načina da pomognete pticama

Svako od nas može preduzeti male, ali značajne korake koji će učiniti svet boljim mestom za ptice tokom cele godine. 

1. Postavite kućicu za gnežđenje

Moderne zgrade su možda praktičnije i lepše, ali jedna stvar im nedostaje – zgodne niše za gnežđenje ptica. U naseljima nedostaje i starih stabala, u kojima se nalaze pirodne duplje za gnežđenje. Srećom, kućice za ptice koje možete sami da napravite i postavite, biće odlična zamena. Jednostavne su za spravljanje, a prave se u raznim oblicima i veličinama, u zavisnosti od vrste koju želite da privučete. Važno je da ne farbate untrašnjost kutije za gnežđenje, jer boje mogu biti toksične, a površine klizave za ptice. Ako baš morate da je obojite spolja, učinite to svetlijim bojama koje odbijaju sunčevu toplotu – niko ne želi da živi u rerni…

2. Zimi postavite hranilicu za ptice

Hranilica će sigurno poboljšati život pticama tokom zimskih meseci, ali će učiniti i Vaš život daleko uzbudljivijim. Zapanjeno ćete gledati kako se pred Vašim očima prikazuju svađe i romantične scene dostojne TV novele. Za postavljanje hranilice nije Vam potreban vrt ili balkon; možete je postaviti i na prozor. Od iskorišćene plastične flaše, možete napraviti jednostavnu hranilicu i napuniti je neslanim sirovim zrnevljem poput semenki suncokreta, prosom, lomljenom pšenicom, orasima… Žao nam je što rušimo vekovnu tradiciju hranjenja labudova hlebom, ali pekarski proizvodi nisu korisni za ptice. Hleb je „bezvredna hrana“, koja im samo puni stomake ne dajući im potrebne hranljive sastojke. A ako se baci u vodu, može izazvati pojavu velikih algi koje guše sve ostale divlje životinje. 

3.  Ponudite pticama vodu

Pticama je pijaća voda značajna i leti i zimi. Tokom leta, služi im za rashlađivane, a zimi je voda često nedostupna zbog smrzavanja. Dovoljna je plitka posuda ili tanjir, koji će poslužiti kao kada za kupanje ili pojilica. Vodu, po mogućnosti, menjajte svakog dana, jer će zbog velikog broja ptica brzo postati zaprljana, a zimi zamrznuta. 

4. Posadite žbun ili drvo

Oplemenite vaš vrt ili balkon biljkama. Gust žbun biće važan izvor hladovine leti, a zimzeleni grm utočište i zaklon zimi. Mnoge ptice se gnezde u grmlju, posebno gustim zasadima koji pružaju dobro skrovište od lokalnih predatora. Raznolikost je ključna. Ne samo da će se ptice hraniti plodovima i bobicama, već će više vrsta biljaka privući i više insekata kojima će se neke ptice gostiti. Neke od pogodnih vrsta za ptice su: vatreni grm (Pyracantha coccinea), orlovi nokti (Lonicera japonica), šimšir  (Buxus sempervirens), ruj (Cotinus coggygria)…

5. Šta kada nađete ptića na zemlji?

Tokom proleća i leta često se mogu videti ptići na tlu, bez roditelja na vidiku. Znamo da je teško ne pomoći maloj bespomoćnoj ptici ispaloj iz gnezda, ali možda ćete napraviti više štete nego koristi. To što roditelje ne vidimo ne znači da nisu tu. Sakupljaju hranu, motre na ptiće iz prikrajka ili su jednostavno uplašeni našim prisustvom. Ako ptić nije povređen, pokušajte da ga vratite u  gnezdo, ako ga možete pronaći, ili ga podignite na najvišu granu u blizini mesta gde ste ga pronašli. Sklonite se i prepustiti roditeljima da nastave brigu o njemu. Važno je, da ptića, ukoliko je zdrav, ne nosite u svoj dom i ne pokušavajte sami da odgajate, jer će mu to značajno umanjiti šanse da opstane kada ga vratite u prirodu.

6. Učestvujte u lokalnom brojanju ptica

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije svake godine sprovodi nekoliko programa kojima se možete priključiti. 

U organizaciji našeg Društva svake godine tokom prvog vikenda oktobra dešava se Evropski vikend posmatranja ptica. Tada oko 1.000 ljudi na preko 30 izleta širom Srbije učestvuje u posmatranju seobe više stotina hiljada ptica. 

Međunarodni zimski popis ptica vodenih staništa (IWC) u Srbiji se sprovodi još od 1982. godine i u njemu učestvuje veliki broj volontera i članova.

Spring Alive spaja decu iz Evrope, Centralne Azije i Afrike, koja na sajtu http://www.springalive.net/sr-rs/migrations/addnew beleže prva zapažanja migratornih vrsta: laste, bele rode, kukavice, čiope, pčelarice. 

Od novembra 2019. do februara 2020. po prvi put smo brojali i ptice koje dolaze na hranilice, u okviru takmičenje „Ptice moje hranilice”, što nas dovodi do sledeće tačke…

7. Učinite prozore sigurnim za ptice

U naseljima se povremeno desi da ptice udare u staklenu zgradu ili prozor. Ponekad će ptica preživeti, ali često neće. Prozori izgledaju nevidljivo za ptice ili poput ogledala reflektuju odraz okolnog zelenila. Neke naročito ratoborne ptice čak će se boriti protiv svog sopstvenog odraza. Ali bez obzira na razlog, stradanje ptica može se sprečiti stavljanjem nalepnica ili ukrasa na vaše prozore. 

8. Naučite dete da voli ptice

Jedan trenutak u prirodi može stvoriti doživotnu ljubav. Većina ornitologa i prirodnjaka zaljubila se u ptice i prirodu još u detinjstvu. U današnjem svetu deca se sve više odvajaju od prirode, kao i zdravlja i sreće koju ona pruža. Zašto ne bismo promenili ovaj trend? Raspoznavanje ptica razvija mališanima moć zapažanja, a povezivanje izgleda sa imenom, memoriju. Inspirišite mlade iz vašeg okruženja da postanu budući zaštitari, koji će našu ljubav prema pticama preneti na sledeću generaciju.

9. Očistite okolinu

Ptice se zapliću u mreže, plastične kese i druge otpatke, što ih može ubiti ili učiniti ranjivim i lakim plenom za grabljivce. Neke vrste čak ugrađuju deliće otpada u svoja gnezda, što može biti pogubno za mladunce. Dešava se da uz hranu, ptice unesu i mikroplastiku, često sa smrtinim posledicama. Nedavna ekspedicija BirdLife-a na udaljeni Srednjeatlanski greben otkrila je morske ptice sa stomacima punim mikroplastike. Zato, recite NE jednokratnoj plastici! 

10. Pridružite nam se! Članove Društa za zaštitu i proučavanje ptica Srbije povezuje prvenstveno velika ljubav prema pticama i prirodi. Više stotina članova i volontera uključeno je u zajedničke akcije proučavanja i zaštite ptica i njihovih staništa. Mreža članova DZPPS je razgranata i pokriva sva važnija područja za ptice u celoj Srbiji. Članstvom podržavate naš rad, a mi sa Vama nesebično delimo znanje i iskustvo, jer naš moto je

ZAJEDNO ZA PTICE I LJUDE!


Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije © Sva prava zadržana - 2020