
Zajedno za sive vetruške i ljude
Sa zadovoljstvom vam predstavljamo projekat Zajedno za sive vetruške i ljude podržan od strane kompanije dm drogerie markt u okviru konkursa {ZAJEDNO} za održive ideje. Projekat za cilj ima stabilizaciju i rast populacije sive vetruške i očuvanje biodiverziteta u regionu kroz aktivno upravljanje populacijama ove strogo zaštićene vrste ptice, uz primene mera aktivne i administrativne zaštite.
Siva vetruška (Falco vespertinus) spada u grupu sitnijih sokolova i globalno je ugrožena vrsta. U pitanju je vrsta koja se u Srbiji gnezdi samo u Vojvodini gde se populacija procenjuje na 100 do 150 parova sa trendom naglog pada brojnosti (IUCN VU). Razlozi tome su brojni.
Gnezdeći ciklus sivih vetruški počinje do sredine maja. Gnezde se najčešće kolonijalno, zauzimajući uglavnom gnezda gačaca nakon što mladunci gačaca izlete, što objašnjava i zašto je jedan od glavnih razloga za negativan trend populacije nestanak mesta za gnežđenje usled smanjenja brojnosti gačaca.
Siva vetruška naseljava stepska, šumskostepska i slatinska područja, kao i poljoprivredna područja sa očuvanim pašnjacima ili stepskim fragmentima pa ih ugrožava i degradacija staništa preoravanjem ili sečom starih drvoreda i šumaraka. Intenziva upotreba pesticida u poljoprivredi dovodi do neselektivnog smanjenja brojnosti plena sivih vetruški, pre svega insekata.
Klimatske promene utiču višestruko: dugotrajne prolećne kiše i oluje koje se učestalo pojavljuju tokom maja i juna ruše gnezda sa jajima i mladuncima sa drveća, primoravaju roditelje da napuste legla usled hipotermije i nemogućnosti da ulove dovoljno plena. Nepovoljne vremenske prilike u gnezdećem periodu mogu dovesti do toga da insekti i sitni sisari ili gušteri kojima se sive vetruške hrane ne budu aktivni u značajnom periodu gneždenja. Na ovaj način veliki broj parova sivih vetruški ne uspeva da se uspešno izgnezdi pre odlaska na dugu i iscrpljujuću seobu u Afriku.
Kroz pojekat „Zajedno za sive vetruške i ljude“, postavićemo 100 kutija za gnežđenje sivih vetruški u Severnom i Srednjem Banatu u okviru Međunarodno značajnih područja za ptice (IBA – Important Bird Areas) i tako doprineti njihovom bezbednom gnežđenju. Kroz uključivanje lokalnog stanovništa i saradnika na terenu, čišćenjem pašnjaka, radionicama za decu i edukacijom stanovništva, posebno poljoprivrednika, doprinećemo sprečavanju stradanja sive vetruške od trovanja, ubijanja, proganjanja kao i podizanju svesti o značaju ove vrste za biodiverzitet.