Skip to main content

Radionica „TERRA RUSTICA“

Izrada gnezda za seoske laste

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije u okviru programa „Proleće uživo“ organizuje radionicu „Terra rustica“ u okviru koje će se od gline ručno praviti gnezda za seoske laste. Radionica će se održati 27. juna 2021. u Kikindi u Centru za likovnu i primenjenu umetnost „Terra“ (Danila Kostića 9, 23300 Kikinda).

Graditelji su koroz ljudsku istoriju svoja znanja, ideje, tehnike i materijale crpeli iz prirode. Nalazimo se u vremenu kada naše znanje i veštine treba da iskoristimo da se prirodi omogući opstanak. Zato je cilj radionice „Terra rustica“ da se učesnici i učesnice u edukativnom delu upoznaju sa možda najboljim graditeljima u ptičijem svetu – lastama, a da u praktičnom delu staknu znanje i veštinu kako da od gline naprave gnezda za seoske laste.

Radionicu će voditi Slobodan Knežević i Milan Ružić iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Jovan Blat, akademski vajar, iz Centru za likovnu i primenjenu umetnost „Terra“.

Radionica je namenjena članovima i članicama Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, svih uzrasta. Ukoliko niste član/članica više informacija o tome kako se pridružiti našem jatu možete pronaći OVDE.


PRIJAVNI FORMULAR ZA RADIONICU MOŽETE POPUNITI OVDE.

Plan radionice „Terra rustica


Srbiju nastanjuje 5 vrsta lasta – seoska lasta, gradska lasta, daurska lasta, gorska lasta i bregunica. Iako teže tek dvadesetak grama, ove male ptice pevačice su pravi neimarima. Seoske, gradske, daurske i gorske laste svoja gnezda prave od blata i biljnih vlati i lepe ih na ili unutar ljudskih objekata, na liticama, u potkapinama i pećinama, dok bregunica svoja gnezda ukopavaju u lesne i peščane obale.

Seosku lastu, čija će se gnezda praviti u okviru radionice, sve više ugrožava moderna poljoprivreda i zamiranje sela i tradicionalnog načina bavljenja poljoprivredom. Sa gašenjem malih seoskih domaćinstava nestaje i stočarstvo i stare štale u kojima su seoske laste lako lepile svoja gnezda za drvene tavanice. Štale na selima su tokom proleća i leta, kada se seoske laste gnezde, bile otvorene tokom celog dana, što je ovim hitrim pticama omogućavalo da bez ometanja ulaze i izlaze. Zahvaljujući kravama, ovcama, svinajma, konjima i drugim domaćim životinjama uvek su imale dovoljno insekata poput muva da prehrane svoje potomstvo, dok se u modernim štalama insekti suzbijaju zaprašivanjem insekticidima. Okolina štala i kuća omogućavala je seoskim lastama da pronađu materijal za građenje gnezda, blato i suve biljke.

Napravljena gnezda za seoske laste kasnije će biti postavljena u pobedničkim domaćinstvima takmičenja „Domaćinstvo koje su laste izabrale“ kao vid podrške kolonijama seoskih lasta koje ih nastanju.