Skip to main content

Primeri dobre prakse: Avlija održivog razvoja i SRP Zasavica

Više od 80 učesnika iz Srbije i Bosne i Hercegovine, okupilo se u ponedeljak 26. februara u Bogatiću, u studijskoj poseti preduzeću socijalnog turizma „Avlija održivog razvoja“  i Specijalnom rezervatu prirode „Zasavica“. Cilj ove studijske posete bio je da se na ovim primerima dobre prakse pokažu mogućnosti turizma zasnovanog na usaglašenosti sa prirodnom kao i turizma koji u svoj razvoj uključuje i podržava socijalno osetljive grupe.

SRP „Zasavica“ je prvi rezervat prirode u Srbiji kojim upravlja neka nevladina organizacija (Pokret gorana Sremske Mitrovice) i jedan od najbolje uređenih rezervata prirode koji svoju turističku ponudu zasniva na proučavanju, zaštiti i promovisanju jedinstvenih prirodnih vrednosti. Tokom šetnje, posetioce je sa biodiverzitetom Zasavice upoznao Mihajlo Stanković, stručni saradnik i istraživač u ovom specijalnom rezervatu.

Ovo područje je zaštićeno od 1997. godine i prostire se na oko 1.825 hektara. SRP Zasavica je tipični močvarni ekosistem, sa velikim brojem vodotokova, bara, kanala, i vlažnih livada i jedan je od retkih preostalih prirodnih staništa ovog tipa u Srbiji i šire.

Dom je za preko 600 biljnih vrsta, 200 vrsta ptica, 45 vrsta riba, 20 vrsta vodozemaca i gmizavaca, kao i veliki broj sisara i insekata. Posebno su značajne ugrožene i retke vrste: dabar, evropski jelen, vidra, orao belorepan. Upravo u Zasavici sprovedeno uspešno vraćanje dabrova u prirodu nakon više od 100 godina njihovog izumiranja u Srbiji.

Zasavica je uređena za ekoturizam: poseduje vidikovce, pontone, edukativne staze, suvenirnicu i restoran. Postoji posmatračnica za ptice, kao i vožnja čamcima za turiste. Rezervat je pogodan za škole u prirodi, naučna istraživanja i radionice o zaštiti prirode.

Avlija održivog razvoja je preduzeće za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom koje se bavi poljoprivredom i seoskim turizmom kao izvorima finansijske održivosti socijalnih usluga koje nude, a koje je osnovao Caritas Šabac. Dobrodošlicu posetiocima je poželeo Miroljub Nikolić, direktor Caritasa Šabac.  

Avlija nudi osam vrsta profesionalnih obuka (kuvar, servir, hortikultura, grnčarija, rad na kasi…) za osobe sa mentalnim i intelektualnim poteškoćama. Nakon osposobljavanja, polaznici često bivaju i zapošljeni – više od polovine zaposlenih osoba je iz ranjivih grupa.

Na samom imanju Avlije postoji nekoliko plastenika i voćnjaka za uzgoj povrća i voća od čega se prave džemovi, slatka, sokovi i čak rakije, koje se prodaju direktno u Avliji ili na sajmovima i na taj način održavaju postojeće socijalne usluge. Istovremeno, ušuškana u bogato uređenom ambijentu, Avlija omogućujuće posetiocima da iskuse selo, mirise i ukus tradicionalnog života.

Ova studijska poseta deo je projekta „Eko turizam u prekograničnom području između Srbije i BiH: posmatranje ptica u prekograničnom području“ koji realizuju Caritas Šabac, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije u okviru Trećeg poziva IPA Program prekogranične saradnje Srb-BiH 2014-2020, a većinski je sufinansiran od strane Evropske unije.