Skip to main content

Završen projekat: posmatranje ptica za bolji život sa obe strane Drine!

Kako je moguće na obostranu korist povezati ptice i društveno najugroženije grupe stanovništva? Upravo to smo pokazali kroz dvogodišnji projekat prekogranične saradanje sa Bosnom i Hercegovinom započetim u maju 2023. godine. Ključna reč u odgovoru je eko-turizam!

Ekološki zasnovan turizam u fokusu svoje ponude ime očuvanu prirodu i njene vrednosti, a aviturizam, kao njegova grana, bazira se na pticama. Kada pređete kilometre do nekog zaštićenog područja, platite ulaznicu da biste posmatrali ili fotografisali ptice, usput svratite u restoran tradicionalne kuhinje – vi ste jedan primer avituriste. Razvoj takve turističke ponude cilj je projekta „Eko turizam u prekograničnom području između Srbije i BiH: posmatranje ptica u prekograničnom području“ koji smo realizovali zajedno sa partnerima, Cartisom iz Šapca kao nosiocem projekta i Crvenim križom Tuzlanskog kantona (BiH) u okviru Trećeg poziva IPA Programa prekogranične saradnje Srbije i BiH 2014-2020.

Ključne teritorije projektnog područja jesu Međunarodno značajno područje za ptice Donje Podrinje u Srbiji i Zaštićeni pejzaž Konjuh u BiH. Istraživali smo oba područja i napravili mape sa stazama za posmatranje ptica koje se besplatno mogu preuzeti sa sajta Društva. Mapa Konjuha obuhvata čak 32 lokaliteta, a mapa Donjeg Podrinja 8 lokaliteta do kojih vode staze različitih težina. U oba područja su postavljene po 3 info-table sa ovim mapama i najatraktivnijim ptičjim vrstama.

Za više od 80 učesnika iz Srbije i BiH organizovana je studijska poseta Avliji održivog razvoja u Bogatiću, preduzeću za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom koje se bavi poljoprivredom i seoskim turizmom koje je pokrenuo Caritas Šabac. Istog dana je, kao primer dobre prakse, obiđen i SRP „Zasavica“, jedan od najbolje uređenih rezervata prirode u Srbiji koji svoju turističku ponudu zasniva na proučavanju, zaštiti i promovisanju prirodnih vrednosti.

Organizovane su dve dvodnevne obuke, po jedna u Bogatiću i Kladnju, za vodiče pri posmatranju ptica pod nazivom „Posmatranje ptica kao potencijal razvoja turizma“. Obuka je bila namenjena prevashodno turističkim radnicima, ali učešće su uzeli i polaznici iz drugih oblasti rada koji posmatranje ptica mogu da uvrste u svoju ponudu koja će doprineti razvoju ekološkog turzima. Tokom teorijskog dela obuke, učenici su upoznati sa osnovnim pojmovima, prednostima i izazovima ekološkog turizma, a na terenu su naučili da raspoznaju neke od ptica projektnog područja.

Za 30 osoba iz socijalno osetljivih grupa kao što su osobe sa invaliditetom, korisnici socijalne pomoći, mala seoska domaćinstva i žene na selu održana je obuka za pravljenje kućica i pakovanje hrane za ptice u Avliji održivog razvoja u Bogatiću (Srrbija) i u Mješovitoj srednjoj školi u Živinicama (BiH) Oni su snabdeveni neophodnim alatima i materijalom, kojim mogu da proizvode profesionalne kućice i hranu za ptice koji će, kao gotovi proizvodi, biti brendirani, promovisani i ponuđeni na tržištu. Cilj je da ih ovaj način samodržive proizvodnje dodatno osnaži.

Radilo se i na promociji prirodnih i kulturniih vrednosti projektnog područja i to konkretno Međunarodno zaštićenog područja za ptice Donje Podinje u Srbiji i Zaštićenog pejzaža Konjuh u Bosni i Hercegovini. U ova područja smo organizovali dvodnevno putovanje i posmatranje ptica za predstavnike medija iz BiH i Srbije, pa se tako o lepotama ovih predela moglo slušati i u njihovim izveštavanjima u medijim sa nacionalnom frekvencijom. Snimljena su i 4 kratka videa o ovim područjima i obuci za pravljenje kućica i pakovanje hrane za ptice koji će uskoro biti predstavljeni javnosti.