Institucije odbijaju da zbrinu zaštićene vrste
Građani koji pronalaze jedinke zaštićenih ili strogo zaštićenih ptica gotovo svakoga dana obraćaju nam se za pomoć. Ovo je posebno izraženo u prolećnom periodu kada mladunci izlaze ili ispadaju iz gnezda. U tim slučajevima građani deo mladunaca po našim savetima vrate u gnezda, na drveće ili žbunje gde roditelji nastave da brinu o njima. Kada to nije moguće, potrebna je pomoć institucija koje su prema Zakonu o zaštiti prirode (član 93) ovlašćene da ih zbrinjavaju, a to su Ministarstvo zaštite životne sredine i dva zavoda za zaštitu prirode.
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_prirode.html
Na području AP Vojvodine zbrinjavanje divljih životinja iz grupe zaštićenih i strogo zaštićenih sprovodi Pokrajinski zavod za zaštitu prirode (PZZP) u saradnji sa veterinarskim ambulantama i stanicama, a na kraju životinje kojima je potreban oporavak i stručna nega budu dopremljene u prihvatilište u Zoo vrt Palić. Proces zbrinjavanja od trenutka pronalaska ptice u nevolji do pregleda, lečenja, oporavka i vraćanja u prirodu uglavnom se dobro sprovodi jer PZZP ima Tim za zbrinjavanje strogo zaštićenih i zaštićenih divljih životinja, a na sajtu i javno dostupne brojeve telefona članova tima.
http://pzzp.rs/zbrinjavanje-strogo-zasticenih-i-zasticenih-divljih-zivotinja.html
U ostatku Srbije zbrinjavanje bi trebalo da sprovodi Zavod za zaštitu prirode Srbije (ZZPS), zajedno sa pomenutim ministarstvom. Međutim, od marta 2021. ZZPS uglavnom odbija da preuzme ili uputi divlje ptice u prihvatilište Zoo vrta u Beogradu, a kao glavni razlog navodi se postojanje virusa avijarne influence (ptičjeg gripa) u populaciji divljih ptica. Na stotine jedinki zbog toga je uginulo ili završilo na oporavku u kućnim uslovima što predstavlja grubo kršenje Zakona o zaštiti prirode, pa čak i ugrožavanja javne bezbednosti i zdravlja stanovništva. Građani koji imaju veliku volju da pomognu pticama gube poverenje u institucije, a u nemogućnosti da ostvare bilo kakvu komunikaciju sa institucijama svoj gnev često neopravdano usmeravaju na druge građane ili udruženja kojima su ruke vezane.
Podsećamo javnost da su podaci o lokacijama na kojima su zabeleženi slučajevi avijarne influence u Srbiji tokom prošle i ove godine javno dostupni na stranici Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Područje zaraženo visoko patogenim virusom avijarne influence proglašava se na osnovu rezultata laboratorijskog ispitivanja i tada se određuje granica zaraženog područja u poluprečniku od najmanje 3 km i ugroženog područja u poluprečniku od najmanje 10 km, oko žarišta zaraze. Trenutno je u Republici Srbiji aktivno jedno zaraženo područje u Novom Sadu.